Pırasanın Faydaları ve Zararları

Kasım 21, 2017 0 Yazar: halilb
Pırasa FotoğrafıPırasa yaprakları amacı ile yılın her döneminde yetiştirilebilen bir bitki çeşididir. faydalarivezararlari.com olarak pırasanın faydaları ve zararları adlı konumuzda sizlere pırasanın neye iyi geldiğini ve yan etkilerini ele alacağız. Pırasa kükürt içeren nadir bitkilerdendir. Pırasanın faydaları ve zararları var mıdır. İşte pırasanın faydaları ve zararları:
Pırasanın faydaları ve zararları:
  1. Pırasa içerisinde yüksek oranda demir ve kalsiyum barındırdığından kemik gelişimi açısından oldukça faydalıdır.
  2. Pırasanın faydaları arasında ikinci önerimiz ise pırasa kan yapıcıdır.
  3. Bilinen en önemli pırasanın faydaları arasında; içerisinde bulunduğu yüksek lif sayesinde sindirim sistemini düzenler ve hazmı kolaylaştırır.
  4. Bağırsakları yumuşatarak hem kabızlığı engeller hemde hazmı kolaylaştırır.
  5. Kalp rahatsızlıklarına ve kolesterole iyi gelmektedir.
  6. Pırasa astım, romatizma ve egzamaya karşı koruyucudur.

Pırasanın zararları:
  • Pırsanın zararları bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Lakin bazı kaynaklarda pırasanın içerisinde yüksek oranda sodyum içerdiğinden sodyuma karşı alerjisi veya sodyum tüketiminde dikkat etmesi gereken insanlar pırasa tüketiminde de dikkat etmeleti gerektiği geçmektedir.
  • Pırasanın zararları olarak ikinci önerimiz ise bağırsakları çalıştırarak hazmı kolaylaştırdığından aşırı tüketiminde ishal riski bulunmaktadır.

Etiketler: pırasa neye iyi gelir, pırasanın faydaları, pırasanın faydaları ve zararları, pırasanın zararları, pırasanın faydaları kısaca

Bu gönderi ne kadar faydalı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.