Ökse Otu Faydaları ve Zararları?

Ökse Otu Faydaları ve Zararları?

Haziran 22, 2018 0 Yazar: admin
Ökse Otu Faydaları ve Zararları?

Ökseotu Nedir?

Halk dilinde gökçe otuçekem, purçgökçegevelegüvelek ve gövelek olarak da bilinmektedir ve Ökseotugiller familyasından gelmektedir. Ökse Otu bilimsel adı ”Viscum Album” dur. Bitki yeşil ve ufak çalı halinde doğada bulunmaktadır. Yapraklarında birçok madde bulunduran ökseotu vücuda şifa vermesi açısından da oldukça tercih edilen bir bitkidir diyebiliriz. Yaprağında bulunan tanen, urson, inosit, saponin ve viscine adı verilen yapışkan ve elastik kıvamda yumuşak bir reçinesi bulunmaktadır. Genellikle çay olarak kaynatılarak tüketilen Ökseotu ’nun faydaları ise saymakla bitmiyor diyebiliriz. Birçok alanda, birçok hastaya şifa niteliği taşımasıyla ünlü olan bu bitki hem alternatif tıpta, hem de çoğu zaman gündelik hastalıklara karşı korunmada bireylerin vazgeçilmezi haline gelmiş bir şifadır. Kullanımı günümüzde birçok doktor ve uzman tarafından önerilmektedir. Peki bu bitkinin kullanılışı, faydaları veya zararları nelerdir? İşte cevabı!

Ökse otu çayı, kürü nasıl yapılır?

Öncelikle sadece kurutulmuş dal, yaprak ve meyveleri kullanılmaktadır çünkü Ökseotu aynı zamanda zehirli maddeler de içermektedir. Bu nedenle kullanımı esnasında çok dikat edilmelidir. Bir bardak kaynatılmış klorsuz su(hazır su) içerisine bir tatlı kaşığı yaprak ve saplarını ekleyip 8 dakika bekleterek süzünüz ve daha sonra içiniz.

Ökse Otu Neye İyi Gelir?

Öncelikle Ökse otu , yüksek tansiyonu düşürmesiyle bilinmektedir. Ayrıca yüksek tansiyon nedeniyle oluşabilecek olan ve kimi zaman gündelik yaşamı zorlaştıran baş ağrılarına da çare olmaktadır. Nabzı yükseltme özelliği bulunan bitki, kalbin atışlarını hızlandırarak damarlarda kireçlenmesini önler. Midenin de en büyük ilaçlarından olan Ökse otu , spazmları gidererek hazmı kolaylaştırır ve sinirleri yatıştırır. Sara ve akciğer kanamalarında birebir ilaç olarak kullanılan bitki, çarpıntıları da hafifletir ve metabolizmayı düzene sokarak damar sertliğine karşı vücudu korur. Tüm bunların dışında bazı kanser vakalarında da tümör oluşumunu engellediği de bilinmektedir.

Ökse Otu Zehirli Midir, Yan Etkileri Nelerdir?

Her şeyin fazlasının zararlı olması kuralı bu bitki için de geçerlidir. Bitki fazla kullanımı sonrasında adalelerde zayıflamaya neden olabileceği gibi ishal gibi bağırsak problemlerine de neden olabilir. Ökse otunun meyvesi asla kullanılmamalıdır çünkü zehirli olma özelliği taşımaktadır.
Ayrıca ökse otu kürünü astım hastaları da tüketmemelidir. 
Etiketler: gevele faydaları, güvelek faydaları, ökse otu nasıl kullanılır, ökse otu neye iyi gelir, ökse otu faydaları ve zararları.

Bu gönderi ne kadar faydalı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.