Karpuzun Faydaları ve Zararları?

Karpuzun Faydaları ve Zararları?

Haziran 5, 2018 0 Yazar: admin
Etiketler:karpuzun faydaları ve zararları, karpuzun faydaları maddeler halinde, karpuzun faydaları, karpuzun zararları, karpuzun çekirdeğinin faydaları
Karpuz Fotoğrafı
Karpuzun Faydaları ve Zararları
Yaz mevsimi için bulunmaz bir nimet olan karpuzun her yeri ayrı bir şifa kaynağıdır. Çoğu insanın fazla bilmediği bilgilerden biri ise karpuzun tek başına tüketilmesi gerekmesidir. Karpuzun faydaları ve zararları adlı makalemizde sizlere diğer karpuzun faydaları ve zararlarını anlattık.
Karpuzun Faydaları:
 1. Kan basıncı düzensiz olanlar için basıncın düzenlenmesini sağlamaktadır,
 2. Karpuz içerisinde yüksek oranda Antioksidan içermektedir.
 3. Karpuzun bir diğer faydası ise böbrek dostu olmasıdır. Böbrekleri yormadan idrar söktürmektedir.
 4. Özellikle spor sonrası oluşan kas ağrıları veya normal zamanda meydana gelen kas ağrılarına karpuzun suyu iyi gelmektedir.
 5. İçeriğinde barındırdığı yüksek Potasyum sayesinde sinirlerin ve kasların sağlıklı çalışmasında etkin rol oynamaktadır.
 6. Karpuz, LDL Kolesterol yani kötü huylu kolesterolün düşmesinde etkili olarak kalp krizini engellemekte hatta yüksek kolesterolden oluşan damar tıkanıklıklarının da önüne geçmektedir.
 7. Kalsiyum ihtiyacını karşılarken içeriğinde bulundurduğu diğer bir Likopen maddesi ile de kemik sağlığına iyi gelmektedir.

Karpuzun Zararları:

 • Karpuzun direkt olarak insanlar üzerinde kanıtlanmış bir zararı tespit edilememiştir. Fakat her şeyin fazlası zarar olduğu gibi karpuzunda içerisinde yüksek miktarda bulunan maddelerden kaynaklanan zararları oluşabilmektedir. 
 • İçeriğinde bulundurduğu yüksek Potasyumdan dolayı vücutta aşırı Potasyum biriktirerek kas hastalıklarına yol açabilmektedir,
 • Çocuk yaşta bulunan kişilerde deri üzerinde döküntüler görülebilir,
 • Hazımsızlık, mide bulantısı veya şişkinlik yapabilmektedir,
 • Böbreklerinde önemli rahatsızlığı olan kişiler aşırı karpuz tüketiminden kaçınmalı hatta karpuzu dikkatli kullanmalıdırlar.

Bu gönderi ne kadar faydalı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.