Ispanak Faydaları ve Zararları

Ispanak Faydaları ve Zararları

Ekim 5, 2018 0 Yazar: admin

Bu yazımızda; ıspanağın faydaları ve ıspanağın zararları arayanlar için ıspanak faydaları ve zararları sizler için sıraladık.

Ispanak Faydaları

Bu yazımızda; ıspanağın faydaları ve ıspanağın zararları arayanlar için ıspanak faydaları ve zararları sizler için sıraladık. 

Ispanak Faydaları

Ispanak, kilo vermeyi kolaylaştırır: Yağda çok düşük oranda kalorili olarak yer alır, bu özellik ile kilo vermeyi kolaylaştırır. Aynı zamanda çok besleyici olan çözünür lifler açısından da zengindir. Bol miktarda ıspanak içeren diyetlerde lifleri genel olarak sindirim sistemi için hayati öneme sahiptir ve kabızlık problemlerinin çözülmesine yardımcı olur. Bu diyet lifleri dışında düşük kan şekeri problemini ortadan kaldırabilir. Sindirim sistemi için faydalı olma, mide sağlığını koruma ve bağırsakları harekete geçirme gibi temel özellikleri nedeniyle ıspanak yiyenler için vazgeçilmez besin kaynaklarından biridir.

Ispanak Kansere Karşıdır: Ispanak, antikanser özellikleri ile flavonoidler bakımından zengindir. Son zamanlardaki araştırmalar ıspanağın mide ve cilt kanserine neden olan hücreleri yok etmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Ispanakın da agresif prostat kanserine karşı etkili olduğu gösterilmiştir.

Ispanak Göz Sağlığını Korur: Ispanak, yaşlanmaya bağlı olarak antioksidanlar, katarakt ve maküler dejenerasyona karşı etkili olduğunu kanıtlamıştır. Bol miktarda ıspanak bulunan zeaksantin, ışık filtreleme fonksiyonları sağlar ve cihazın göz içinde korunmasına yardımcı olur. Ispanak ayrıca normal görüş için gerekli olan sağlıklı mukus zarları ve A vitamini içerir.

Kemik Sağlığını Korur: Ispanak, kemik sağlığını korumak için çok önemlidir. K vitamini açısından zengindir. K Vitamini, osteokalsin sentezini, kemik gücünü ve yoğunluğunu korumak için gerekli proteini destekler. Böylece, osteoporoz oluşumunu önlemek için, kalsiyum için uygun bir yer değiştirme sağlar. Ispanak, süt ürünleri için iyi bir alternatiftir. Kas dokularının yanı sıra kollajen büyümesini desteklemek ve beslemek için önemli bir protein diyeti.

Ispanak Hipertansiyonu Azaltır: Hipertansiyon veya yüksek tansiyon; Böbrek hastalığı, kalp hastalığı ve inme gibi hastalıklara oluşumu engeller. Düzenli olarak tüketilen ıspanak, sinirlerin rahatlamasını ve sağlıklı bir hipertansiyon düzeyinin korunmasına yardımcı olur.

Ispanak Zararları

Ispanakda diğer besinler gibi fazla tüketilmesi durumunda zararlarını gösterebilmektedir. Ispanağun fazla tüketilmesi veya nadirende olsa ıspanak tüketimi bazı durumlarda;

  • Alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
  • Mideye zarar verebilir.
  • Emilim zayıflamasına neden olabilir.

Bu gönderi ne kadar faydalı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.