Çörek Otu Faydaları ve Zararları?

Çörek Otu Faydaları ve Zararları?

Ağustos 24, 2018 0 Yazar: admin
Bu yazımızda çörek otu faydaları ve zararları merak edenlere çörek otu faydaları ile çörek otu zararları sıralandı. Kime sorsak “ölümden başka her derde deva” cevabını alacağımız çörek otu gerçekten de sağlıklı yaşam çerçevesinin en önemli unsurlarından birisi. Tabi bu mutlaka yemelisiniz, kullanmazsanız çok büyük zararı var demek değildir. Ama çörek otunu yalnızca hamur işlerinde süs olarak kullanıyorsanız, çörek otu yağı ve çörek otu faydaları kısmına yer verdiğimiz bu yazımızı okuduktan sonra tavsiye edildiği şekilde -kendi sağlığınıza uygun olarak- tüketmeye özen göstereceğinize eminiz.

Çörek Otu Fotoğrafı
Çörek Otu Faydaları ve Zararları?
Öncelikle bu çörek otu nedir? Nerede üretilir?

Saçaklı ve mavi renge sahip çörek otu, Türkiye’de bol bulunan aynı zamanda Hindistan ve Güney Avrupa ve bazı Afrika ülkelerinde de görülür. Siyah, yassı ve oval tohumlu bu bitki, hemen her yerde görülmesinin yanında oldukça dayanıklı bir yapıya da sahiptir. Diğer bütün bitkiler gibi, ihtiyacı olan en önemli bakım kısmı, düzenli olarak sulamaktır.

Faydalarına gelince ise, günümüzün en yaygın problemi olan alerjik hastalıklara neredeyse çözüm denilebilecek bir etki yapıyor. Yağı ve kendisi tüketilen çörek otu astım hastaları tarafından günde en az 1 gr. tüketilmesi öneriliyor.

Çörek Otu Faydaları

Çörek otu, içerdiği mineral ve vitaminler bakımından zenginliğiyle insan sağlığına büyük fayda sağlıyor. Bunlardan en önemlileri ise,
 • Çörek otu faydaları arasında ilk olarak, bronşit, alerji, artrite, astım, romatizma gibi hastalıkların şiddetini azaltıcı, kan şekeri düşürücü ve ürik asit azaltıcı etki sağlar.
 • Sedef hastalığında vücutta oluşan hasarlara yağının kullanımı -doktor tavsiyesi ile- faydalı olduğu tıp dünyasında kanıtlanmıştır.
 • Kolon kanseri başta olmak üzere bir çok kanseri güçlü bir şekilde engellediği de bilinmektedir.
 • Bir bardak içerisinde naneye 8-10 damla çörek otu yağı damlatılıp günde iki defa içilmesi hafızayı kuvvetlendirici etki sağlar.
 • Çörek otu yağı faydaları ise, vücuttaki mikropları öldürüp, vücuda direnç sağlamasıyla bilinir.
 • Nefes düzenleme ve kolesterol- tansiyon düzenlemesini sağlayan çörek otu yağı, vücuttaki iltihapları da giderir.
 • Ciltteki kırışıklıkları ve lekeleri gidermesi de çörek otu yağının cilde faydaları arasında en önemlileridir.
 • Saç bakımına faydaları da bilinen çörek otu yağı, saç köklerini güçlendirip saçlara canlılık verir.
Yukarıda belirttiğimiz gibi, öncelikle doktorunuza danışarak kullanmanız gereken çörek otu, hamilelerin kullanmaması öneriliyor.


Günlük kullanım miktarınıza dikkat ederek kullanmanız gerekiyorken aşırı ve çok sık kullanımınız sonucunda bağırsaklarınızdaki faydalı bakteriler ölüp ishal ya da kabızlığa neden olur.

Aynı şekilde, böbreklerdeki hastalığın tedavisi olur deyip aşırı kullanmanız karaciğer ve böbreklerinize daha çok ciddi zararlar verebilir.

Bu noktada sürekli ve sık kullanmak yerine kararlı ve sağlığımıza uygun kısmıyla kullanım en ideal tavsiyemiz olacaktır. Bir çok üniversitede yapılan araştırma sonucunda hava kirliliğinin bile çözümü olarak ispatlanan çörek otu, doğru tüketildiğinde sağlığınıza çok büyük faydalar sağlıyor.

Çörek Otu Zararları

Çörek otu yan etkileri olarak öncelikle bilmemiz gereken hamile bayanların kullanması risklidir. Ayrıca Ağrı kesiciler ve antibiyotik olarak adlandırılan ilaçlar ile tedavi görenler kullanmadan önce uzman hekimden bilgi almalıdır. Başlıca çörek otu zararları;
 1. Çörek otunu tansiyonu düşük ve idrara çıkma sorunu olan hastalar dikkatli kullanmalıdırlar. Çörek otu tansiyon düşürücü ve idrar söktürücüdür.
 2. Aşırı olarak çörek otu ve çörek otu yağı kullanımında böbreklere ve karaciğere zarar verebilir.
 3. Kan şekeri sorunu olan hastalar çörek otu ve çörek otu yağı tüketiminde dikkatli olmalıdırlar. Çörek otu kan şekerini düşürmektedir.
 4. Çörek otu ve çörek otu yağı aşırı kullanılır ise; kontakt dermatite, kabızlık, kaşıntı, mide ve sindirim sistemi sorunlarına ayrıca çörek otu yağının cilde aşırı ve tavsiye edilen süresinden daha uzun süre uygulanmasında ciltte tahrişe ve alerjiye sebep olabilir.
 5. Çörek otunu ve çörek otu yağını aç karnına tüketmek, hassas vücuda sahip insanlarda, mide ve bağırsaklarda sorunlara yol açabilmektedir.

Hakiki Çörek Otu ve Çörek Otu Yağı Nasıl Anlaşılır?

Çörek otu günümüzde aşırı olarak kullanılmaya başlandı. Bu nedenle birçok TV kanalında, çarşıda, pazarda heryerde satışı yapılmakta olduğunu görmekteyiz. Kimisi önümüzde doğal yani soğuk press olarak adlandırılan makinada ezerek çörek otu yağını elde etmekte kimisi ise reklamlar ile gözümüzü boyamaktadır.

Peki o halde çörek otu ve çörek otu yağının hakiki olup olmadığını nasıl anlamalıyız?

1-2 adet hakiki çörek otunu ağzımıza atıp dişimiz ile ezerek çiğnediğimizde acımsı bir tat verecektir, devamında yuttuğumuz esnada ise boğazda hafif bir şekilde çörek otuna has kokulu ve yanık hissedeceksiniz.

Hakiki çörek otu yağı ise koyu renkli içerisinde çok küçük çörek otu tanelerinin olduğu, çörek otu tanelerinin dibine çökmemiş olanı ve içildiğinde taze çörek otunu ağzımıza alarak çiğnediğimizde verdiği ağır havayı almamız gerekmektedir.
Eğer çörek otu yağı zeytin yağı gibi ise kesinlikle almayınız.
Etiketler: çörek otu faydaları, çörek otu zararları, çörek otu neye iyi gelir, çörek otu faydaları ve zararları

Bu gönderi ne kadar faydalı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.