Bademin Faydaları ve Zararları?

Bademin Faydaları ve Zararları?

Haziran 23, 2018 0 Yazar: admin
Badem, gülgiller familyasının alt familyasından gelen bir meyvedir. Ağaçta meyve olarak yetişen badem, şeftali meyvesinin çekirdeğinde de bulunmasıyla bilinmektedir. Genellikle Asya bölgesinde yetişen bitkinin çiçekleri genel olarak beyaz ve açık pembe renklerdedir. Bunun dışında Akdeniz Bölgesi’ nde Suriye, Lübnan, İsrail ve Ürdün’de yetiştiği de bilinen badem, eski çağlardan itibaren tüketilmekte ve sağlığa çok faydalı olmasıyla bilinmektedir. Peki bademin insan sağlığına faydaları nelerdir? İşte cevabı!
Badem Fotoğrafı
Bademin Faydaları ve Zararları?

Badem Neye İyi Gelir

Vitamin ve Mineral Kaynağı!
Badem, az miktarda protein, demir ve kalsiyum ile yüksek oranda yağ içermektedir. Cilde ve saçlara da iyi geldiği bilinen bitkinin E vitamini bakımından da oldukça zengin olduğu uzmanlar tarafından tespit edilmiştir.
Yeteri kadar karbonhidrat, doymamış yağ, lif, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko ile A, B, C ve E vitamini bulundurması bademi insan sağlığına en faydalı yemişlerden biri yapmıştır.
Tüm bunlara bağlı olarak bağışıklık sistemini de güçlendiren badem, en iyi antioksidanlardan biri olmakla birlikte immün sistemini desteklemesiyle de oldukça faydalı rol oynamaktadır.
Safra taşı oluşumunun önüne geçen bitkinin, tüketimi sonucunda safra taşlarının oluşma riskini %25 düşürdüğü uzmanlar tarafından belirlenmiştir.
Aynı zamanda diyet yapanlar için de vazgeçilmez yemişlerden olacak olan badem, içeriğinde bulunan doymamış yağın vücuda girmesiyle metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırır.
Tok tutma özelliğiyle iştahı kesmesi sonucunda yağ yakımı hızlanmakta ve kilo verme süreci hızlanmaktadır.
Badem, kış aylarında hastalıklardan korumasıyla da önemli bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır.
Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre, hem gündelik hastalıklardan hem de koroner ve kalp hastalıklarından korumada başarılı olan bademin tüketiminin herkese faydaları bulunmaktadır.
Aynı zamanda kolesterol düşürücü özelliği de bulunan badem, diyabet ve kardiovasküler hastalıklar için de yoğun koruma sağlamaktadır.
Uzmanlar, günde 10-15 adet badem tüketiminin insan sağlığına oldukça faydalı olduğunu ancak aşırıya kaçılmaması gerektiği üzerinde durmaktadırlar. Bu tür yemişler hakkında yapılan araştırma ve incelemelerin tamamına yakınında içerisindeki vitaminler, mineraller ve doymamış yağ oranı fazlalığının insan sağlığında birçok tehlikenin önüne geçilebileceği birçok araştırma sonucunda ispatlanmış ve doktorlar tarafından da bazı hastalıklarla mücadelede kullanılmaya başlandığı tespit edilmiştir.

Bademin Zararları 

İçeriğinde Aşırı Miktarda Manganez içermektedir.
Badem günde 1 avuç dolusu (15-20 adet) kadar tüketilebilir. Bir avuç fazlası tüketildiğinde veya bademe alerjiniz var ise bademin zararları ile karşılaşma olasılığınız yüksektir. Bademin zararları karşılaşmamak için aşırıya kaçmamamız gerekmektedir. Bademin zararları;
  • Diyet yapanlar badem tüketiminde oldukça dikkat etmelidirler. Badem aşırı tüketilir ise kilo alımını hızlandırır.
  • Badem içerisinde fazla miktarda E Vitamini barındırmaktadır. Aşırı tüketildiğinde Gastrointestinal sorunlarına yol açabilmektedir.
  • Yine yüksek E Vitamini içerdiğinden dolayı aşırı tüketildiğinde, mide bulanmasına, bağırsaklarda ishale, kusmaya ve baş ağrılarına neden olabilir.
  • Yüksek miktarda Manganez içerdiğinden dolayı, eğer badem aşırı tüketilir ise antibiyotik ilaçlarının, tansiyon ilaçlarının ve antipsikotik ilaçlarının görevini yapmasını engelleyebilir.
  • Badem içerisinde aşırı lif barındırmaktadır. Şişkinlik, kabızlık veya diğer benzeri bağırsak sorunları olanlar bademi dikkatli tüketmelidirler.
  • Badem tuzlu olarak tüketilmesi halinde dikkatli olunmalıdır. Aksi halde tansiyon yükselmesine sebep olabilir.
Etiketler: bademin faydaları, bademin zararları, bademin faydaları ve zararları, çiğ bademin faydaları ve zararları, bademin cilde faydaları.

Bu gönderi ne kadar faydalı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.